Rakovlje 15b
3314 Braslovče
Naslov: Rakovlje 15b, 3314 Braslovče
Tel.: 03 703 23 56
Email: knjiznica@osbraslovce.si
V knjižnici vas pričakuje: Simona Kronovšek
Povezava na učbeniški sklad
Pošiščite gradivo v katalogu COBISS+
ŠOLSKA KNJIŽNICA
Brati pomeni početi podvige. (T. Pavček)
Šolska knjižnica je odprto učno okolje, ki omogoča in podpira učenje in poučevanje. Namenjena je učencem in strokovnim delavcem šole in vrtca in je sestavni del vzgojno-izobraževalnega dela.
Znanja, sposobnosti in spretnosti, ki jih učenec od prvega do devetega razreda razvija v okviru knjižnično-informacijskih znanj (KIZ) za vseživljenjsko učenje, omogočajo in spodbujajo aktivno pridobivanje kvalitetnega znanja na različnih področjih, kritično in ustvarjalno razmišljanje, izražanje čustev, misli in zaznav. KIZ z medpredmetnim povezovanjem vzgaja učence v aktivne uporabnike naše in ostalih knjižnic in pripomore k boljši informacijski pismenosti in kvalitetni izrabi prostega časa. Izvajanju KIZ-a so namenjene štiri ure letno na oddelek in se izvajajo skupaj z učitelji drugih predmetnih področij.
Čitalnica je prijeten prostor, ki nudi pogoje za pouk, za brskanje po spletu v zvezi s šolskim delom, iskanje informacij po računalniškem katalogu šolske knjižnice in bazi podatkov drugih knjižnic, pogovore in estetsko doživljanje ob branju.
Knjižnica opravlja dejavnosti v povezavi z vsemi podružničnimi šolami in vrtcem. Na podružničnih šolah so ure izposoje določene z urnikom.
Ureditev in strokovna postavitev knjižničnega gradiva
Knjižnično gradivo je v prostem pristopu in urejeno na osnovi sistema univerzalne decimalne klasifikacije (UDK). Leposlovno gradivo je razvrščeno po starostnih stopnjah: C I. stopnja, C II. stopnja, P, M in L oddelek ter učiteljska knjižnica.
V zbirki naše knjižnice je poleg knjižnega gradiva (leposlovne in strokovne knjige) še neknjižno gradivo (avdio in video kasete, zgoščenke, multimedijske zgoščenke), referenčno gradivo (enciklopedije, leksikoni, slovarji, priročniki, atlasi) ter serijske publikacije (revije in časopisi).
Katalog šolske knjižnice je mogoče pregledovati in je dostopen v NACIONALNEM VZAJEMNEM BIBLIOGRAFSKEM SISTEMU COBISS+. Tako se lahko kjerkoli prepričate, ali je določena knjiga na razpolago tudi v naši šolski knjižnici. Če jo najdete v naši bazi, vam bo program posredoval podatke o številu razpoložljivih enot in o prostih ter izposojenih izvodih.
KNJIŽNIČNI RED
ČLANSTVO
Vsi učenci naše šole, vključno s podružničnimi šolami in zaposlenimi, so člani šolske knjižnice. Članarine ni.
IZKAZNICA
Na začetku šolskega leta dobijo učenci 1. razreda izkaznico, s katero si brezplačno izposojajo in vračajo knjižnično gradivo. Izkaznico prenesejo v naslednje razrede. Do 9. razreda je izkaznica trajna. Izkaznica ni prenosljiva.
ČAS ODPRTOSTI KNJIŽNICE
Knjižnica je za izposojo odprta vsak dan po urniku, pred in po pouku. Med poukom je možna izposoja samo za potrebe pouka.
IZPOSOJA KNJIŽNEGA GRADIVA
Gradivo se izposoja v čitalnici, za uporabo v učilnicah in na dom.
Gradivo si izposoja vsak učenec osebno z izkaznico in ga prav tako tudi vrača.
Učenci 9. razredov morajo vrniti gradivo najkasneje do 15. junija, ostali do konca šolskega leta.
Nerednim uporabnikom se lahko izposoja odreče, dokler ne poravnajo svojih obveznosti.
ODNOS DO KNJIŽNIČNEGA GRADIVA
Upoštevajo se pravila lepega in odgovornega vedenja s knjigo. Pisanje, podčrtovanje, barvanje, mečkanje, trganje knjig je prepovedano. Vsaka knjiga na polici ima svoje mesto, zato jo je potrebno vrniti tja, kamor spada. Pri iskanju se uporabljajo kazalke. Če učenec ne ve, kje je knjigo vzel, jo odloži k mizi pri računalniku. Uporabnik izgubljeno ali poškodovano gradivo nadomesti z enakim. Če to ni več mogoče, se s knjižničarko dogovori za enakovredno nadomestno gradivo.
OBNAŠANJE V PROSTORIH KNJIŽNICE
Vstop v knjižnico s hrano in pijačo ni dovoljen. V knjižnici je nujna obzirnost do vseh uporabnikov knjižnice. Vstopamo tiho, se pozdravimo, se ne pogovarjamo glasno, da ne motimo ostalih učencev. V knjižnici in med policami hodimo mirno in počasi. Čitalnica je namenjena za branje knjig, revij, za pisanje referatov, za reševanje kvizov, za učenje in tiho pogovarjanje. Uporaba mobitela ni dovoljena.
UPORABA RAČUNALNIKOV
Učencem je dovoljena uporaba računalnikov za iskanje gradiva po računalniškem katalogu ŠK, za pisanje besedil in iskanje informacij prek interneta za šolske potrebe in potrebe raziskovalnega dela. Pri enem računalniku sta lahko največ dva uporabnika. Uporaba računalnika je omejena na 15 minut, ki se lahko podaljša. Pri delu na računalniku se spoštujejo pravila primernega obnašanja.
Uporabniki na teh računalnikih ne smejo odpirati za šolsko okolje neprimernih vsebin (nasilje, spolnost, družbena nestrpnost …). Prepovedana je uporaba igric, spreminjanje nastavitev, nameščanje programov, uničevanje strojne opreme …. Učencem, ki pravila izrabijo, se odreče pravica do dostopa.
Knjižnični red je potrdil Svet šole na svoji seji dne 29. 6. 2004. Posodobljeno septembra 2023.
šolska knjižničarka
DEJAVNOSTI ZA SPODBUJANJE BRANJA
UPORABNE SPLETNE POVEZAVE
COBISS+, SPLETNA KNJIŽNICA - gradivo v skupnem katalogu slovenskih knjižnic.
DRUŠTVO BRALNA ZNAČKA SLOVENIJA - nudi uporabne informacije in povezave.
DIGITALNA KNJIŽNICA SLOVENIJE - dostop do celotnih besedil in neprecenljiva stran za raziskovalno, samostojno ali skupinsko delo.
Povezava: dLib - prosti dostopi Založbe Genija do 80 naslovov klasičnih del slovenske književnosti
E-PRAVLJICE - zbirka klasičnih pravljic.
Kamra: https://www.kamra.si/ - vsebine s področja domoznanstva
WIKIVIR - dela slovenskih klasikov
SLOVENSKO LEPOSLOVJE NA SPLETU - digitalizirano zbirko slovenske leposlovne klasike najdeš tudi na povezavi: https://slov.si/iskalniki/slovlit/.
Zvočne knjige v slovenščini
Lahkonočnice: https://www.lahkonocnice.si
Pravljice za lahko noč: https://radioprvi.rtvslo.si/lahko-noc-otroci
Zvočne knjige v tujih jezikih